1/08/2008

Zenei pályafutásomról

Édesanyámtól örököltem a zenei adottságaimat, aki fiatalkorában zongorán játszott és hangversenyeket is adott. Ötéves koromban Rimóczy Éva néni zeneóvodájában kezdtem a zenei tanulmányaimat, ahol xilofonon és furulyán játszottunk, és játékos formában megtanultam a zene alapjait. Ezután természetesnek tűnt hogy a szüleim zenei tagozatú osztályba írattak be, ahol emelt óraszámban és szinten tanultam a zenét 8 éven keresztül. Természetesen tagja voltam az iskolai énekkarnak is. 9 éves koromban szüleim beírattak szintén Éva nénihez zongorázni tanulni. Két évig nála tanultam magánúton. Ezt egyéb okok miatt abba kellett hagynom, de ezután magamat fejlesztettem tovább.

A nyolcvanas évek közepén megvettem első szintetizátoromat, és ez szép lassan leváltotta a zenémben a zongora szerepét. A szintetizátor és zongora melett énekelek és dobolok, de ezeket autodidakta módon tanultam meg. De mivel a modern zenék köztudottan számítógépen születnek, így hamar elsajátítottam a szekvenszerek és zeneszerkesztő programok használatát. A pályám során sohasem voltam megelégedve magammal, mindig jobb szerettem volna lenni. Úgy gondolom az ember élete végéig tanul.
A zenekaraim megalapítása a klasszikus sémát követi, miszerint 14 évesen az iskolatársakkal megalakítottuk az első amatőr együttesünket. Az, hogy ki milyen hangszeren fog játszani a zenekarban az is a klasszikus módon történt kiválasztásra, vagyis találom szerűen kiosztottuk a szerepeket egymás között. Az nyilvánvaló volt, hogy én leszek a billentyűs, mivel én ekkor már több éve játszottam zongorán. A zenekar neve a The Black Cat, rövidítve ismertebb formában T.B.C. volt, ami a Gégefedő együttesem nyomvonalán alakult. Gimnáziumi éveim alatt is többször felléptünk ezzel a formációval. ezért több iskolai rendezvény pl. télapóünnepség zenei kíséretét is nyugodtan bízta rám az énektanárnő. A T.B.C.-vel a 80-as, 90-es évek alatt több sikeres koncertet adtunk: tehetségkutatók, klubkoncertek, suli fesztiválok keretében. Sőt Szegeden is nagy sikert arattunk amikor is a Kozmix együttes énekesének Lányi Lalának akkori zenekarával a New Times együttessel közösen léptünk fel.
Stílusát tekintve kezdetben kinderpunk, dark, alternatív, majd techno- pop, techo- industrial műfajban játszottunk, követve az akkori underground divatirányzatokat, de mindvégig az újhullám stílus keretein belül maradva. 1992-ig élt ez a zenekar, mikor is a basszusgitárost Urhegyi Palit besorozták katonának.
Ezután még szám szerint 20 zenei formációm volt, de egyiknek a sikere sem érte el a T.B.C.-ét, kivéve az egyik mostani, a Spatzen Jodler. Abc sorrendben felsorolva: Anachron Bartha Duó, Decibel, Displack Hold, Fantasy duó, Francia kapcsolat, Gégefedő Happy Hiliday Kondor & Kondor, Lady Domina, Love.hu, Madam X-otic Makai Rap Band Noko 2000, Oceanic Party Mamy, Rulett-band, Slave Labor, Spatzen Jodler Sextett Szonda.
De még meg kell említenem egy másik szálat, mert miközben a T.B.C. együttesben játszottam, párhuzamosan megkezdtem vendéglátós zenészi karrieremet is. Kezdetben one-man band vagyis egyszemélyes zenekarként, majd a Bartha Duó később Fantasy Duó, és jelenleg a Rulett Band oszlopos tagjaként.

A Die Original Spatzen Jodler Sextett Ensemble együttesről:
A Jódlis zenekarom ötlete egy véletlen találkozás hatására fogant, amikor is 2003 őszén egy lakodalmi alkalmával az ott videós munkát végző derecskei származású ifj. Tóth Sándorral ismeretséget kötöttem. Sándorról akkor kiderült hogy nemcsak megszállott jódli rajongó, hanem ő maga is gyakorló jódlista és emellett páratlan sramli kazettagyűjteménnyel rendelkezik. Szám szerint több mint 300-al. Innen már egyenes út vezetett a Spatzen Jodler zenekar megalakulásáig. A csapat tagjai a zenész haverok közül kerültek ki, akik egy vidám hirtelen rögtönzött zenekari próba alkalmával dalolva csatlakoztak a vidám kezdeményezéshez. Poénból mi a fütyörésző jódlisok, ugyanis valami ilyesmit jelent a nevünk, adtunk egy koncertet a debreceni Lovarda kisszínpadán ami annyira jól sikerült hogy a közönség követelte az újabb koncerteket. A dolog így nőtte ki magát egy humoros zenei produkcióvá, ami a mai napig tart és igazán nagy sikereket könyvelhetünk el magunknak.
A stílust tekintve sramli metált játszunk, ami direkt két össze nem illő stílus párosítása az én ötletem alapján. De fellelhetőek benne még ezen kívül a polgárpukkasztó punk, és techno elemek is. Nagy divatja van manapság a különböző stílusok összekeverésének így pl. a techno és a lakodalmas zene keverékének amelynek több ismert hazai képviselője is van. De mi a sramli-metál stílusunkkal és a Jódlikirályunkkal, egyedülállóak vagyunk az ország underground palettáján. A koncertjeinken így együtt mulatozhat mind a rock és mind a mulatós zenét kedvelő közönség.
A zenekar fennállásának 4 éve alatt tucatnyi koncertet adtunk szerte az országban és a nyári könnyűzenei fesztiválok állandó fellépőjeként is megmutattuk magunkat. Többek közt a Sziget, a tokaji Hegyalja, a böszörményi Kotta, és a Vekeri tó fesztiválokon. Az érdeklődés a zenekar iránt a média részéről sem maradt el, így kaptunk meghívást Hajós András ,,Benne leszek a tv-ben" című műsorába, ahol az énekesünk egy életre szóló barátságot kötött Komár Lacival. Sőt a filmvásznat is meghódítottuk a debreceni Kuckó művésztanya által forgatott Csaramora című filmben, ahol egy kocsmajelenetben adtuk elő egyik jól sikerült számunkat.
2005-ben szerzői kiadásban piacra dobtuk a zenekar első hivatalos albumát Jöttem, láttam, jódliztam címmel, amit a debreceni Klinika egyetemi klubban be is mutattunk a nagyérdeműnek. Ezen 19 szám található részben saját számok és 1-2 érdekes feldolgozás is helyet kapott, mivel szeretünk az egyéni stílusunkban átdolgozni számokat, ami így egy újfajta és érdekes megvilágítást ad ezeknek a számoknak.
A Spatzen Jodler zenekar 2007 elején feloszlott, de a debreceni Lovardában történt nagysikerű búcsúkoncertunk után, nyomban újjáalakultunk, és ráadásul még egy dobossal is kibővültünk.
Zenei ízlésem:
a 80-as évek pop, újhullámos zenéit és Italo Disco-t hallgatok. Bár nálam a zenehallgatás nem abból áll hogy díványon fekve Divine-t hallgatok (bár az sem rossz), hanem általában összekapcsolom a házimunkával. Például a Kajagoogook ritmusos számaira, igen jól lehet porszívózni.

Kalmár Mariann tollából


Nincsenek megjegyzések: